Workshop Program

 

 

 

ACL 2020 Proceedings Home | ACL 2020 WEBSITE | ACL WEBSITE

The 4th Workshop on the Use of Computational Methods in the Study of Endangered Languages

PROGRAM (All times in Hawaiian Standard Time/ UTC -10)

Tuesday, March 2nd, 2021

10:00–10:15 (HST) Opening remarks
10:15–10:30 (HST) Translating Fieldwork into Datasets: The Development of a Corpus for the Quantitative Investigation of Grammatical Phenomena in Eibela
[Video]
Grant Aiton
10:30–10:45 (HST) Theoretical and Methodological Considerations on Building a Corpus of Tundra Nenets
[Video]
Nikolett Mus and Réka Metzger
10:45–11:00 (HST) Expanding the JHU Bible Corpus for Machine Translation of the Indigenous Languages of North America
[Video]
Garrett Nicolai, Edith Coates, Ming Zhang and Miikka Silfverberg
11:00–11:15 (HST) The language documentation quartet
[Video]
Simon Musgrave and Nick Thieberger
11:15–11:30 (HST) LARA in the Service of Revivalistics and Documentary Linguistics: Community Engagement and Endangered Languages
[Video]
Ghil’Ad Zuckermann, Sigurður Vigfússon, Manny Rayner, Neasa Ní Chiaráin, Nedelina Ivanova, Hanieh Habibi and Branislav Bédi
11:30–11:45 (HST) Fossicking in dominant language teaching: Javanese and Indonesian ‘low’ varieties in language teaching resources
[Video]
Zara Maxwell-Smith
11:45–12:00 (HST) Computational Analysis versus Human Intuition: A Critical Comparison of Vector Semantics with Manual Semantic Classification in the Context of Plains Cree
[Video]
Daniel Dacanay, Atticus Harrigan and Antti Arppe
12:00–15:00 (HST) Break
15:00–15:15 (HST) The Usefulness of Bibles in Low-Resource Machine Translation
[Video]
Ling Liu, Zach Ryan and Mans Hulden
15:15–15:30 (HST) User-friendly Automatic Transcription of Low-resource Languages: Plugging ESPnet into Elpis
[Video]
Oliver Adams, Benjamin Galliot, Guillaume Wisniewski, Nicholas Lambourne, Ben Foley, Rahasya Sanders-Dwyer, Janet Wiles, Alexis Michaud, Séverine Guillaume, Laurent Besacier, Christopher Cox, Katya Aplonova, Guillaume Jacques and Nathan Hill
15:30–15:45 (HST) The Relevance of the Source Language in Transfer Learning for ASR
[Video]
Nils Hjortnaes, Niko Partanen, Michael Rießler and Francis M. Tyers
15:45–16:00 (HST) Shared Digital Resource Application within Insular Scandinavian
[Video]
Hinrik Hafsteinsson and Anton Karl Ingason
16:00–16:15 (HST) mScrabble: A Multilingual Scrabble and Lexicon Collector
[Video]
Ritesh Kumar, Bornini Lahiri and Siddharth Singh
16:15–16:30 (HST) “Mansi corPŌS”: Archiving Mansi Written Materials Published Between 1937 and 2020
[Video]
Csilla Horvath
16:30–16:45 (HST) Lexeme: The Concept of System and the Creation of Speech Corpora for Two Endangered Languages
[Video]
Ivan Ubaleht

Wednesday, March 3rd, 2021

10:00–10:15 (HST) Towards an Open Source Finite-State Morphological Analyzer for Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
[Video]
Robert Pugh and Francis Tyers
10:15–10:30 (HST) Integrating Automated Segmentation and Glossing into Documentary and Descriptive Linguistics
[Video]
Sarah Moeller and Mans Hulden
10:30–10:45 (HST) Advances in Low Resource and Endangered Languages
[Video]
Evelyne Tzoukermann, Jason D. Duncan, Caitlin Christianson and Boyan Onyshkevych
10:45–11:00 (HST) Developing a Shared Task for Speech Processing on Endangered Languages
[Video]
Gina-Anne Levow, Emily Ahn and Emily M. Bender
11:00–11:10 (HST) A Digital Corpus of St. Lawrence Island Yupik
[Video]
Lane Schwartz, Emily Chen, Hyunji Hayley Park, Edward Jahn and Sylvia L.R. Schreiner
11:10–11:20 (HST) Migration of Small and Endangered Languages into the Wikipedia
[Video]
Armin Hoenen and Marc D. Rahn
11:20–12:20 (HST) Discussion (topic will be announced)
12:20–12:30 (HST) Closing